Arengukoostöö ja humanitaarabi

Arengukoostöö ja humanitaarabi on üle kahekümne aasta olnud oluline osa Eesti välis- ja julgeolekupoliitikast. Eesti arengukoostöö sai alguse soovist aidata reformikogemuse jagamise kaudu üleminekumajandusega riikidel tulla toime mitmesuguste väljakutsetega. Eesti poolt teistele riikidele osutatava humanitaarabi eesmärk on päästa inimelusid ning abistada loodus- või inimtegevusest põhjustatud katastroofides kannatanuid, pöörates eelkõige tähelepanu kõige haavatavamatele elanikkonnarühmadele.

Arengukoostöö ja humanitaarabi valdkonna reform

Eesti eesmärk on aidata rohkem kaasa globaalse julgeoleku tagamisele ja kestlikule arengule, sh suurendada Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi mõju ja tõhusust. Arengukoostöö reformi tulemusel loodi 2021. aasta aprillis SA Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (Estdev), millega  ühendati Eesti Idapartnerluse Keskus. Alates 1. jaanuarist 2022 kehtib valitsuse määrus, mille kohaselt läks arengukoostöö ja lõimumisprojektide korraldamine Välisministeeriumilt üle Eesti Arengukoostöö Keskusele. Kasutusele on võetud ka uus Väliministeeriumi välja töötatud mõjude hindamise tegevuskava.

Välisministeerium

Välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi osakonna roll on poliitika kujundamine, strateegiliste eesmärkide seadmine ja tegevusplaanide koostamine. Välisministeerium esindab Eesti huve kahepoolses suhtluses ja rahvusvahelistes organisatsioonides ning vastutab kogu valdkonna mõjuhindamise eest. Välisministeerium eraldab tegevustoetusi,  väikesemahulisi arengukoostöötoetusi, teeb eraldisi arengukoostöö- ja humanitaarabiorganisatsioonidele ning korraldab kiireloomulise humanitaarabi andmist.

Rahvusvaheline Arengukoostöökeskus

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse roll on tõhustada Eesti arengukoostöö ja lõimimisprojektide rakendamist, kasvatada Eesti võimekust rahvusvahelistes projektides osalemiseks ning koondada arengukoostöö kommunikatsiooni. Sihtasutuse töö eesmärk on suurendada välisrahastuse osakaalu, et sidustada arengukoostööd paremini Eesti majandushuvidega ning kaasata projektidesse senisest enam Eesti kodanikuühiskonna, avaliku ja erasektori kogemust.

Kuidas saad sina maailma arengule kaasa aidata?

  • Ole teadlik maailmas toimuvast. Hangi infot erinevatest allikatest, ära lange stereotüüpide ohvriks. Mõtle kaasa!

  • Ole teadlik tarbija. Uuri, kuhu su raha läheb ja keda see toetab. Eelista õiglase kaubanduse tooteid.

  • Kaalu vähemarenenud riikides elavate inimeste toetamist. Tutvu arengukoostööga tegelevate organisatsioonide tegevusega ja uuri, kuidas saaksid aidata.

Kontakt

Välisministeeriumi arengukoostöö ja
humanitaarabi osakond

VälisministeeriumIslandi väljak 1
15049 Tallinn
OECD logo

Viimati uuendatud 11.01.2024