Sa oled siin

Reisimine ja tervis

Sageli unustatakse, et reisidega võivad kaasneda ka tõsised terviseriskid. Oma mõju avaldavad kliimavahetus, eksootilised toidud, kodust erinev hügieenitase, aga ka putukahammustused ja nakkushaiguste puhangud. Allpool anname soovitusi, kuidas vältida erinevaid tervisega seotud riske:

Nakkushaiguste vältimine

Uut tüüpi gripiviirus A(H1N1)

Seoses uue gripiviiruse A(H1N1) levikuga ei ole otsest reisikeeldu, kohustuslikku vaktsineerimist ega teisi täiendavaid piiranguid reisimisele kehtestatud. Tavaliste ennetusmeetmete kasutusele võtmisel ning isiklike hügieenireeglite täitmisel võib oluliselt vähendada nakatumise riski. Viibinud gripiviiruse riskipiirkonnas, tuleb kindlasti jälgida oma tervist vähemalt 7 päeva. Gripisümptomite ilmnemisel (38 palavik, köha, nohu, kurguvalu, lihas-, pea- või liigesvalu) pöörduda perearsti poole, teavitades ka riskipiirkonnas viibimisest. Lisainfot saab gripiinfo telefonilt +372 5102270 (E-R 8.00 -17.00).
Kuigi Maailma Tervishoiuorganisatsioon tõstis gripipandeemiaks valmisoleku taset, on Eestis gripipandeemia oht madal.

Enam infot uue gripiviiruse teemal:
Isikukaitsemeetmed inimgrippi nakatumise või selle levitamise riski vähendamiseks (PDF)
Vastused sagedamini esitatud küsimustele (PDF) (inglise keeles)
Pidevalt uuenev gripijuhtumite monitooringuraport (inglise keeles)


Nakkushaigused ja vaktsineerimine

Reisides Vaikse ookeani regiooni riikidesse, samuti Aasiasse, Aafrikasse, Kesk- või Lõuna-Ameerikasse tuleks eelnevalt küsida arstilt nõu võimalike nakkushaiguste ning vajalike kaitsesüstimiste kohta. On riike, kus vaktsineerimistunnistust peetakse piiriületusel sama tähtsaks kui passi. Samuti on vaja arvestada sellega, et paljud kaitsesüstid tuleb teha mitu kuud enne reisile asumist.
Tuleb arvestada et tüüfus, koolera, kõhulahtisus ja düsenteeria võivad levida saastunud toidu ja veega. Kui toitlustusasutuse hügieenistandardid jätavad soovida, tuleks vältida pastöriseerimata piima ja piimatooteid, toorest liha, salateid, salatikastet ja mereande. Parem jätta mõni eksootiline roog proovimata, kui hiljem vaevelda kõhuhädade käes.

Enne reisi saab vajalikku nõustamist ja vaktsineerimist reisimeditsiini kabinetist ning Terviseameti koduleheküljelt
Vaktsineerimise soovitused 
Nakkushaiguste riskipiirkonnad (PDF)
Malaariasse nakatumise risk ja soovitavad ennetusmeetmed (PDF)
Kollapalaviku oht ja kohustuslik vaktsineerimine (PDF)


Joogivesi

Paljudes riikides ei kasutata kraanivett joogiveena. Isegi kui mõnes riigis on see kohalike standardite järgi lubatud, ei pruugi vee kvaliteet olla meie organismile vastuvõetav. Enne kasutamist soovitatakse vett keeta vähemalt 10 minutit või osta juba pudelitesse villitud joogivett. Samal põhjusel soovitame vältida ka jääd karastusjookides või kokteilides.


Kroonilised haiguste korral vajalike ravimitega reisimine

Kui peate arsti ettekirjutusel pidevalt ravimeid võtma, tuleks varakult külastada oma perearsti, selgitamaks milliseid tervisega seotud ohte võib eeloleval reisil ette tulla. Juhul kui teil on mõni krooniline haigus siis selleks et vajalikku ravimit piisavas koguses reisile kaasa võtta, tuleks olla veendunud et teete seda legaalsel viisil. See tähendab sõltuvalt ravimi toimeainest, kogusest ja külastavast riigist võite vajada spetsiaalselt arstitõendit ja eriluba. Eriluba vajavate rohtude nimekirja tuleks täpsustada alati külastatava riigi saatkonnast. Head nõu saab Ravimiametist

Lisainfo ravimitega reisimisest


Reisil haigestumine

Kui jääte reisil olles haigeks või vajate muudel põhjusel arstiabi, pöörduge oma kindlustusfirma nõuannete kohaselt kohaliku raviasutuse või arsti poole.

Hädas olles võite abi saamiseks pöörduda lähimasse Eesti välisesindusse. Vajadusel aitab konsul ühenduse võtmisel perekonna või lähedastega, aitab korraldada haiglaravi, vajadusel ka Eestisse transportimise. Väljaspool tööaega saatenõu pidada välisministeeriumi valvekonsuliga tel +372 53 01 9999 või valvesekretäriga +372 6377 000 (24h).

Reisides Euroopa Liidu territooriumil, on kasulik kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, mis annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidus. Siinkohal on hea meelde tuletada reisikindlustuse vajalikkust, sest ei haigekassa ega Eesti välisesindused hüvita näiteks patsiendi visiiditasu, voodipäevatasu, erakliinikute teenuseid või transpordikulusid koju toimetamiseks. Reisides väljapoole Euroopat on soovitav alati sõlmida võimalikke riske kattev reisikindlustuspoliis. Vastasel juhul jäävad kulutused patsiendi kanda.

Reisikindlustusest 
Haigekassa - arstiabist Euroopa Liidus

Viimati uuendatud: 11. September 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.